آموزش افزونه Really Simple SSL در وردپرس

تنظیمات پلاگین REALLY SIMPLE SSL برای فعال سازی گواهی اس اس ال در وردپرس

برای اینکه اطلاعات بینِ کلاینت و سرور سایت وردپرسی شما با امنیت بالا منتقل شود، باید از پروتکل HTTPS استفاده نمایید و برای اینکه وب سایت شما از این پروتکل استفاده کند، باید یک گواهی SSL بر روی وب سایت خود نصب کنید. برای این منظور می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید که یکی از آنها استفاده از افزونه‌ی Really Simple SSL است. در این مقاله آموزش کار با افزونه‌ی Really Simple SSL در وردپرس به‌صورت تصویری ارائه شده است و شما می توانید تنظیمات دلخواه برای فعال سازی ssl روی وبسایت خود را از طریق این پلاگین، اعمال کنید.

 

معرفی افزونه‌ی Really Simple SSL

آموزش کار با افزونه really simple ssl در وردپرس

 

افزونه ssl واقعا ساده یا Really Simple SSL، در واقع یک پلاگین وردپرسی جهت نصب و فعال سازی گواهی SSL و پروتکل HTTPS روی وبسایت شما می باشد. این پلاگین یکی از افزونه های رایگان وردپرس می باشد که بدون هیچ هزینه ای قابل نصب و فعال سازی می باشد.

اجازه دهید تا در ابتدا از موضوع پروتکل شروع کنیم. پروتکل‌ها، همان‌طور که از نامشان نیز پیدا است، قوانین و مقرراتی را در حوزه‌ی تخصصی‌شان وضع می‌کنند. در حوزه‌ی اینترنت هم پروتکل‌ها وظیفه دارند تا قوانین مربوط به انتقال داده بین کلاینت و سرور را تعیین کنند. اولین پروتکل، HTTP بود که توسط تیم برنرزلی طراحی گردید. با استفاده از این پروتکل بود که اولین وب سایت‌ها توانستند در شبکه‌ی جهانی وب منتشر شوند.

آشنایی بیشتر با این پروتکل در مقاله : http چیست؟

 

اما بعد از مدتی مشخص شد که استفاده از این پروتکل مشکلاتی امنیتی دارد. موضوع این بود که بر روی داده‌هایی که بین Client و Server و با استفاده از این پروتکل منتقل میشد، هیچ گونه رمزگذاری انجام نمی‌گرفت. بنابراین افراد دیگری می‌توانستند به تمامی اطلاعات کاربران دسترسی داشته باشند.

بعد از اینکه این باگ امنیتی در پروتکل HTTP کشف گردید، متخصصین در سال 1995 موفق به طراحی پروتکلی گردیدند که توانست این باگ‌ها را برطرف کند. این پروتکل به نامِ HTTPS نامگذاری گردید. برای اینکه وب سایت از این پروتکل استفاده کند، باید گواهی SSL معتبری بر روی وب سایت نصب شود.

معرفی کامل پروتکل https در  : https چیست؟

 

فعال‌سازی این گواهی و نصبِ آن بر روی وب سایت ممکن است اندکی دارای چالش باشد. اما اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، افزونه‌هایی برای نصب ساده‌ی گواهی SSL بر روی وب سایت طراحی شده است. یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترینِ این افزونه‌ها، Really Simple SSL است. با استفاده از این افزونه قادر خواهید بود تا بدون حتی یک خط کُدنویسی، گواهی SSL خود را بر روی وب سایتتان نصب کنید.

 

کاربرد و مزایای استفاده از افزونه‌ی Really Simple SSL

همان‌طور که پیشتر نیز عنوان شد، برای اینکه بتوانید وب سایت خود را به‌جای استفاده از پروتکل HTTP با استفاده از پروتکل HTTPS باز کنید، نیاز دارید تا گواهی SSL معتبر خود را بر روی وب سایت نصب کنید.

یکی از بهترین افزونه های SSL که برای انجامِ این کار در وردپرس طراحی شده است، افزونه‌ی Really Simple SSL است. این افزونه بیشتر از 40 میلیون بار با استفاده از مخزن وردپرس دانلود شده است و همین حالا نیز گواهی SSL بیشتر از 5 میلیون وب سایت در دنیا با استفاده از این پلاگین نصب شده است. این نشان می‌دهد که استفاده از پلاگین Really Simple SSL اولاً بسیار کارآمد و ثانیاً بسیار ساده است.

با استفاده از این پلاگین و تنها با چند کلیک خواهید توانست تا وب سایت خود را بر روی HTTPS باز کنید و همچنین پیکربندی و تنظیمات مربوط به این موضوع را نیز بر روی وب سایت خود انجام دهید. البته این پلاگین نیز یک نسخه‌ی رایگان و یک نسخه‌ی پولی دارد که به‌صورت طبیعی، استفاده از نسخه‌ی غیر رایگان آن می‌تواند گزینه‌های حرفه‌ای‌تری را در اختیار شما قرار دهد.

به‌عنوان نمونه یکی از آپشن‌هایی که نسخه‌ی غیر رایگان Really Simple SSL در اختیار شما قرار خواهد داد، فعال‌سازی هدر امنیتی HSTS است. با استفاده از این قابلیت وب سایت شما فقط با استفاده از پروتکل امن HTTPS باز خواهد شد. با این حال اگر از این افزونه فقط برایِ نصب گواهی SSL استفاده می‌کنید، نسخه‌ی رایگان آن هم پاسخگوی نیاز شما خواهد بود.

 

آموزش نصب افزونه Really Simple SSL در وردپرس

برای اینکه افزونه‌ی Really Simple SSL را بر روی وب سایت وردپرسی خود نصب کنید، لازم است تا گام‌های زیر را به ترتیب طی کنید.

گام اول:  ابتدا وارد داشبود وردپرس خود شوید و از منوی سمت راست، گزینه‌ی Plugins را انتخاب کنید. سپس از صفحه‌ی سمت راست، افزونه‌ی Really Simple SSL را سرچ کنید.

گام دوم: حالا بر روی کلید Install در پلاگین Really Simple SSL کلیک کنید. نحوه‌ی انجام این کار در شکل زیر نشان داده شده است.

 

مراحل نصب پلاگین ssl واقعا ساده در وردپرس

 

گام سوم: پس از اینکه پلاگین را به‌صورت کامل نصب کردید، باید آن را فعال کنید. برای این منظور بر روی Active کلیک کنید. بعد از انجامِ این کار، پیغام نصب و فعال‌سازی موفق افزونه به‌صورت نشان داده در شکل زیر برای شما به نمایش درخواهد آمد.

فعال سازی افزونه اس اس ال واقعا ساده در وردپرس

 

گام چهارم: قبل از اینکه گواهی SSL را بر روی وب سایت خود فعال کنید، مطمئن شوید که از تمامی اطلاعات وب سایت نسخه‌ی پشتیبان تهیه کرده‌اید. سپس بر روی گزینه‌ی Go ahead active SSL کلیک کنید. بعد از انجام این کار احتمالاً نیاز خواهد داشت تا دوباره در وردپرس Login کنید.

 

گام پنجم: حالا مجدداً به داشبود وردپرس بازگردید و گزینه‌ی Settings > SSL را انتخاب کنید. پس از این انتخاب، مطمئن شوید که گزینه‌ی Mixed Content fixed was successfully detected on the front-end تیک سبز رنگ دریافت کرده باشد. این موضوع در شکل زیر نشان داده شده است.

 

تنظیمات افزونه simple SSL WordPress

با استفاده از همین چند گامِ ساده، شما توانستید تا پلاگین Really Simple SSL را بر روی وب سایت خود نصب کنید. در ادامه‌ی این مقاله نکاتی را در مورد تنظیمات این پلاگین خواهید آموخت.

 

آموزش تنظیمات و اجرای افزونه Really Simple SSL در وب سایت

هنگامی که پلاگین Really Simple SSL را بر روی وب سایت خود نصب کردید، برای استفاده از آن باید تنظیماتی را نیز انجام دهید. در این قسمت از مقاله‌ی آموزش کار با افزونه‌ی Really Simple SSL در وردپرس می‌خواهیم در مورد زبانه‌ی Setting با شما صحبت کنیم.

هنگامی که این Tab را فعال کنید، گزینه‌های نشان داده شده در شکل زیر را خواهید دید:

تنظیمات و پیکر بندی پلاگین

گزینه‌های قرار گرفته در این قسمت، در ادامه توضیح داده شده‌ است:

Stop Editing the .htaccess file: اگر این گزینه را فعال کنید، فایل htaccess ویرایش نخواهد شد. فعال کردن این گزینه زمانی کاربردی است که مطمئن باشید تمامی تنظیمات به درستی انجام شده است.

Auto replace mixed content: هنگامی که وب سایت شما در برخی از صفحات از پروتکل HTTP و در برخی دیگر از HTTPS استفاده کند، می‌گوییم از محتوای مختلط یا همان Mixed Content استفاده می‌کند. با فعال‌سازی این گزینه، اطمینان حاصل خواهید کرد که گواهی SSL در تمامی صفحات وب سایت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Enable JavaScript Redirection to SSL: هنگامی که به هر دلیل از HTTPS در کُدهای JS استفاده نشود، خطاهای مربوط به Mixed Content داده می‌شود. با فعال‌سازی این گزینه اطمینان خواهید یافت که تمامی مواردی که از جاوا اسکریپت در آنها استفاده شده است، از گواهی SSL استفاده می‌کنند.

هنگامی که تمامی تنظیمات موردنظر را بر روی افزونه انجام دادید، کافی است تا بر روی کلید «SAVE» در انتهای صفحه کلیک کنید.

 

لینک دانلود افزونه‌ی Really Simple SSL و آموزش آپلود در وردپرس

در بخش قبل دیدیم که چطور می‌توان با استفاده از مخزن وردپرس، پلاگین Really Simple SSL را بر روی وب سایت نصب کرد. اما برای اینکه بتوانید این پلاگین را بر روی وب سایت خود نصب و فعال کنید، می‌توانید خود به‌صورت مستقیم فایل نصبی آن را دانلود کنید و سپس با استفاده از وردپرس، اقدام به نصب و فعال‌سازی آن کنید. 

برای این منظور کافی است تا در ابتدا افزونه را از طریق لینک زیر دانلود کنید:

https://wordpress.org/plugins/really-simple-ssl/

پس از ورود به این لینک، بر روی کلید Download کلیک کنید.

بعد از دانلود فایل، برای نصب و فعال‌سازی آن به داشبورد وردپرس خود مراجعه و بر روی گزینه‌ی Plugins و پس از آن Add New کلیک کنید. نحوه‌ی دسترسی به این گزینه در شکل زیر نشان داده شده است.

آپلود پلاگین ssl واقعا ساده در وردپرس

حالا در قسمت سمت راست، بر روی کلید Upload Plugin کلیک کنید.

آموزش و راهنمای نصب ssl really simple در سایت وردپرسی

با کلیک بر روی این گزینه، صفحه‌ی مربوط به آپلود پلاگین نشان داده خواهد شد. نمونه‌ی این پنجره در شکل زیر نشان داده شده است. در این قسمت باید بر روی کلید Choose File کلیک کنید و سپس مسیرِ دخیره‌ی فایل دانلود شده را به وردپرس اعلام کنید.

انتخاب فایل افزونه

پس از آنکه فایل‌ پلاگین موردنظر را آپلود کردید، گزینه‌ی Install Now فعال خواهد شد. با انتخاب این گزینه، افزونه‌ی موردنظر نصب خواهد شد.

پس از نصب پلاگین، با پیغامی مبنی بر موفقیت در نصب روبرو خواهید شد. در ادامه برای فعال‌سازی پلاگین، کافی است بر رویِ گزینه‌ی Active Plugin کلیک کنید. این موضوع در شکل زیر نشان داده شده است.

فعال سازی پلاگین Simple SSL

جمع‌بندی

یکی از فاکتورهای اساسی برای تمامی وب سایت‌ها و به‌خصوص وب سایت‌های فروشگاهی، داشتن گواهی SSL و استفاده از پروتکل امنِ HTTPS است. اما هنگامی که گواهی SSL را دریافت کردید، برایِ نصب آن بر روی وب سایت ممکن است به چالش‌هایی برخورد کنید. اگر وب سایتِ شما وردپرسی است، افزونه‌های مختلفی وجود دارند که امکانِ انجام این کار را برای شما راحت کرده‌اند. در این مقاله علاوه بر یک سری توضحیحات اجمالی در خصوص پروتکل HTTPS و همچنین گواهی SSL، آموزش کار با افزونه‌ی Really Simple SSL در وردپرس را نیز به شما آموزش دادیم.

 

سؤالات متداول

 

مراحل نصب و فعال سازی پلاگین Really Simple SSL در وردپرس چگونه است؟

برای نصب این پلاگین، ابتدا از روش های ذکر شده که در این مقاله اقدام نمایید و برای فعال سازی HTTPS و SSL طبق تصاویر درج شده اقدام نمایید.

 

برای نصب گواهی SSL چه باید کرد؟

اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، برای نصب گواهی SSL افزونه‌های متعددی طراحی شده است. یکی از محبوب‌ترین این افزونه‌ها، Really Simple SSL است که در این مقاله نحوه‌ی کار با آن را توضیح داده‌ایم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
نویسنده: Ali Safari

دیدگاه‌ها