آموزش نصب SSL در دایرکت ادمین

راهنمای نصب و فعال سازی گواهی ssl رایگان در دایرکت ادمین

 

امروزه استفاده از وب سایت برای تمامی کسب و کارها موضوعی ضروری است. دلیل آن هم این است که بسیاری از مردم به‌جای اینکه مانند گذشته در بازارهای سنتی به‌دنبالِ خرید محصولات موردنیاز خود باشند، بیشتر تمایل دارند تا این کار را از طریق اینترنت و وب سایت‌ها انجام دهند. اما یکی از موضوعات مهم در تمامی وب سایت‌ها و به‌خصوص وب سایت‌های فروشگاهی، امنیتِ اطلاعات کاربران است. برای این منظور باید از پروتکل HTTPS در وب سایت خود استفاده کنید. از طرفِ دیگر برای استفاده از این پروتکل، لازم است تا یک گواهی SSL بر روی وب سایت خود قرار دهید. در این مقاله می‌خواهیم در مورد آموزش نصب SSL در دایرکت ادمین، هم در ورژن قدیمی و هم در ورژن جدید به شما توضیح دهیم.

 

HTTPS و HTTP در دایرکت ادمین 

 

همان‌طور که در مقدمه‌ی این مقاله نیز عنوان گردید، امنیت اطلاعات کاربران یکی از موارد مهمی است که در تمامی وب سایت‌ها باید مورد توجه قرار گیرد. اهمیت این موضوع تا اندازه‌ای است که تمامی مرورگرها در حال اضافه کردن تمهیداتی هستند که صاحبین وب سایت‌ها را به داشتن این پروتکل ترغیب کنند. به‌عنوان نمونه اگر بخواهید با استفاده از مرورگر گوگل کروم به یک وب سایت که از پروتکل HTTP استفاده می‌کند دسترسی پیدا کنید، با پیغام اخطاری مبنی بر عدم امنیت وب سایت مواجه خواهید شد. همین موضوع می‌تواند باعث شود که بسیاری از کاربران از ورود به وب سایت شما اجتناب کنند.

مقاله پیشنهادی : http چیست؟

پروتکل‌ها به بیان ساده، قواعد و قوانین مربوط به تبادل اطلاعات بین کلاینت و سرور را در دنیای وب بیان می‌کنند. با توجه به باگ‌های امنیتی موجود در پروتکل HTTP، در سال 1995 پروتکل HTTPS رونمایی شد. با استفاده از این پروتکل، حالا دیگر تمامی تبادلات اطلاعاتی بین Server و Client به‌صورت کاملاً مطمئن و رمزگذاری شده با استفاده از Encryption انجام می‌شود. به بیانِ دیگر حتی اگر داده‌های منتقل شده بین کلاینت و سرور توسط فرد سومی به هر طریق شنود شود، با توجه به رمزگذاری این اطلاعات، امکانِ خواندن آنها مقدور نیست.

مقاله پیشنهادی : https چیست؟

معرفی گواهی SSL و مزایای نصب در دایرکت ادمین

 

برای اینکه انتقال دیتا در وب سایتِ شما به‌صورت ایمن انجام شود، شما به نصب یک گواهی SSL معتبر بر روی وب سایت خود نیاز دارید. SSL مخفف عبارت Secure Sockets Layer است. به‌عبارت دیگر اگر این گواهی را بر روی وب سایت خود نصب کنید، این داده‌ها به‌صورت انکریپت شده بین سرور و کلاینت رد و بدل خواهند شد.

وب سایت‌هایی که این گواهی را نصب کرده‌اند، به روش‌های مختلفی قابل شناسایی هستند. یکی از اولین و مهم‌ترین مشخصه‌های آنها، نمایش پروتکل امنِ HTTPS در ابتدای URL آنها است. بنابراین اگر وب سایتی را مشاهده کردید که در ابتدایِ URL، عبارت HTTPS آمده بود، تبادلات اطلاعات در این وب سایت به‌صورت رمزنگاری شده است.

دقت به این نکته ضروری است که گواهی SSL یکی از مؤلفه‌های بسیار مهم در امنیت یک وب سایت است. اما وب سایت‌هایی که از این گواهی بر روی وب سایت خود استفاده می‌کنند، علاوه بر امنیت بیشتر، مزیت‌های دیگری را نیز دریافت می‌کنند. از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

دریافت ساده‌تر اینماد یا نماد اعتماد الکترونیکی

 

وقتی یک کاربر ایرانی می‌‎خواهد از وب سایت شما خریدی انجام دهد، برای اعتماد بیشتر به شما و کسب و کارتان، به‌دنبال اینماد یا همان نماد اعتماد الکترونیکی در وب سایت خواهد بود. بنابراین داشتن این نماد برایِ وب سایت شما یکی از موضوعاتی است که می‌تواند سبب اعتماد بیشتر مشتریان و در نتیجه رسیدن به فروش بیشتر شود. یکی از فاکتورهای مهم در گرفتن این نماد، استفاده از پروتکل امن HTTPS در وب سایت است.

 

بهبود وضعیت سئوی وب سایت

 

یکی دیگر از مواردی که استفاده از گواهی SSL برای وب سایت شما به همراه خواهد داشت، بهبود وضعیت سئوی وب سایت است. جالب است بدانید که گوگل اعلام کرده است که استفاده از پروتکل HTTP می‌تواند موجب شود تا ترافیک بازدید کنندگان به سمت وب سایت شما کاهش یابد. این پالیسی به‌دلیل اهمیت دادن گوگل به حفاظت از اطلاعات کاربران توسط این شرکت در نظر گرفته شده است. بنابراین اگر به سئوی وب سایت خود اهمیت می‌دهید، قبل از هر چیز باید گواهی SSL معتبری را بر روی وب سایت خود نصب کنید.

 

اطمینان بیشتر کاربران

 

البته به این موضوع به‌صورت تلویحی در همین مقاله اشاره شد، اما به‌عنوان مهر تائید محکمی بر همه‌ی آنچه که قبلاً عنوان شد، باید در نظر داشته باشید که اعتماد کاربران به وب سایت شما یکی از مهم‌ترین مواردی است که در فروشِ بیشتر محصولات شما تأثیر زیادی دارد. بنابراین برای اینکه به فروش بیشتر محصولات یا خدمات خود دست پیدا کنید، حتماً لازم است تا از پروتکل HTTPS بر روی وب سایت خود استفاده کنید.

 

آموزش نصب SSL رایگان در دایرکت ادمین ورژن قدیم

 

برای نصب SSL، ابتدا باید آن را خریداری کنید. البته می‌توانید از گواهی SSL رایگان هم استفاده کنید، اما اگر وب سایت شما نیاز به امنیت بالایی دارد، حتماً استفاده از گواهی غیررایگان SSL را به شما توصیه می‌کنیم.

بعد از اینکه تهیه گواهی SSL بصورت رایگان یا پولی شما با موفقیت به پایان رسید، فایل‌های مربوط به آن توسط شرکتی که خریدتان را از آن انجام داده‌اید در اختیار شما قرار خواهد گرفت. این فایل‌ها شامل CA Root، Certificate و همچنین فایل Key است. پس از به‌دست آوردن این فایل‌ها، می‌توانید ادامه‌ی این مقاله در مورد آموزش نصب SSL در دایرکت ادمین را پیگیری کنید.

اگر همچنان از پنل دایرکت ادمین (Direct Admin) ورژن قدیمی استفاده می‌کنید، برای نصب گواهی SSL بر روی وب سایت خود باید مراحل زیر را انجام دهید:

  • ابتدا وارد پنل مدیریتی دایرکت ادمین خود شوید. در این پنل منوی Account Manager را پیدا کرده و بر روی گزینه‌ی SSL Certificates کلیک کنید. نحوه‌ی انجامِ این کار در شکل زیر نشان داده شده است:

 

 

فعال سازی ssl رایگان در کنترل پنل دایرکت ادمین هاست

 

 

  • بعد از انتخاب این گزینه، وارد پنجره‌ی SSL Certificate خواهید شد. در این پنجره، گزینه‌ی Paste a pre-generated certificate and key را یافته و بر روی آن کلیک کنید. حالا کافی است که از فایل‌هایی را که پس از تهیه گواهی SSL در اختیار شما قرار داده شده است، فایل‌های Key و Certificate را کپی کرده و در قسمت‌هایی که برای این فایل‌ها در نظر گرفته شده است، قرار دهید. این موضوع در شکل زیر نشان داده شده است.

 

مراحل فعالسازی گواهینامه ssl رایگان در دایرکت ادمین

 

  • در نهایت روی گزینه save کلیک کنید. اگر تیک گزینه Force SSL with https redirect را بزنید و سپس گزینه Save را انتخاب کنید، ریدایرکت به https نیز به صورت خودکار انجام می‌شود.

 

ریدایرکت http به https در دایرکت ادمین

 

برای بررسی نحوه عملکرد صحیح در سایت های وردپرسی می توانید از مقاله آموزش افزونه Really Simple SSL در وردپرس، راهنمای جامع و کامل را بررسی نمایید.

 

آموزش تصویری نصب SSL رایگان و فعالسازی در دایرکت ادمین ورژن جدید

 

حالا اجازه دهید تا به سراغِ دایرکت ادمین ورژن جدید برویم و آموزش نصب SSL در دایرکت ادمین را بر روی این ورژن یاد بگیریم. برای این منظور گام‌های زیر را طی کنید:

  • وارد کنترل پنل دایرکت ادمین شوید. بعد از آن در منوی Account Manager بر روی کلیدِ SSL Certificate کلیک کنید. نحوه‌ی انجامِ این کار در شکلِ زیر نشان داده شده است.

 

مراحل نصب کردن اس اس ال در Direct admin ورژن جدید

 

  • در این‌صورت یک صفحه‌ی جدید برایِ شما باز خواهد شد. در این صفحه گزینه‌ی Paste a pre-generated certificate and key را یافته و فایل‌ Key و همچنین Certificate دریافت شده بعد از خرید را در بخش‌هایی که به همین منظور در نظر گرفته شده است، کپی کنید. در نهایت بر روی گزینه‌ی Save کلیک کنید. نحوه‌ی انجامِ این کار در شکل زیر نشان داده شده است.

 

آموزش تصویری نصب ssl رایگان در Direct admin ورژن جدید

 

  • حالا بر روی گزینه‌ی CA Root Certificate در بالای صفحه کلیک کنید. پس از انجامِ این کار، صفحه‌ای جدید برای شما به نمایش درخواهد آمد. در این صفحه فایل CA Root دریافت شده پس از خرید گواهی SSL خود را کپی کرده و در نهایت بر روی گزینه‌ی Save کلیک کنید. این موضوع نیز در شکل زیر نشان داده شده است.

 

نصب و اجرای ssl در Direct admin جدید

 

جمع‌بندی

 

استفاده از پروتکل HTTPS یکی از موارد بسیار مهم در تمامی وب سایت‌ها است. استفاده از این پروتکل علاوه بر اینکه انتقال اطلاعات را به‌صورت امن انجام خواهد داد، همچنین مزیت‌های دیگری از جمله بهبود وضعیت سئوی وب سایت شما نیز خواهد داشت. برای اینکه وب سایت شما از این پروتکل استفاده کند، باید یک گواهی معتبر SSL را بر روی وب سایت خود نصب کنید. با توجه به اهمیت این موضوع، در این مقاله به آموزش نصب SSL در دایرکت ادمین، هم در ورژن قدیم و هم در ورژن جدید پرداختیم و نحوه‌ی انجامِ این کار را به‌صورت تصویری به شما آموزش دادیم.

 

سؤالات متداول

 

چطور پروتکل HTTPS را بر روی وب سایت خود در دایرکت ادمین فعال کنیم؟

برای این منظور می توانید گواهی ssl را بصورت رایگان یا پولی تهیه کرده و با بررسی مراحل ذکر شده در این مقاله، پروسه نصب را انجام دهید.

آیا امکان نصب ssl رایگان در Direct Admin وجود دارد؟

بله ! بسیاری از شرکت های هاستینگ، در کنار سرویس هاست و میزبانی به شما یک گواهی ssl رایگان می دهند. برای نصب می توانید بصورت شخصی، یا با ارسال تیکت درخواست فعال سازی اس اس ال را در کنترل پنل دایرکت ادمین، اعلام نمایید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
نویسنده: Ali Safari

دیدگاه‌ها